El a cerut un nou răgaz pentru a termina lucrările iar autorităţile trebuie să decidă dacă acceptă, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Andrei Spînu, ministrul Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale: „Lucrurile au avansat în toamna anului treciut. Compania a primit termen până la finalul lunii aprilie, începutul lunii mai să grăbească procesul de reabilitare a drumului pentru că perioada de finalizare a fost extinsă până la finalul anului curent, adică 2024. Dacă nu vom vedea progresul conform planului revizuit de realizare a lucrărilor, probabil vom începe rezilierea contractului cu această companie”.
Autorităţile nu exclude rezilierea contractului cu firma turcă, care are întârzieri la reabilitarea şoselei naţionale Hînceşti-Leova-Cahul- Giurgiuleşti. Reparaţia drumului de 83 de kilometri a început în 2020, şi trebuia să fie gata în doi ani şi jumătate. Compania din Turcia a cerut de câteva ori amânarea termenului de predare. Pentru realizarea acestui proiect, Guvernul Republicii Moldova a împrumutat 56 de milioane de euro de la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare.
