Moldovagaz nu va mai fi obligată să procure gaz de la Energocom, și câștigarea licitației de vânzare a gazului la prețul de 6,80 Fabricii de sticlă din Chișinău, se explică prin faptul că la ultima licitație Energocom a procurat gaz la un preț mult mai mic decât cel oferit de Gazprom, până la 300 de dolari. Declarații în acest sens au fost făcute de Alexandru Slusari în cadrul emisiunii „Secretele puterii” de la Jurnal TV, ca reacție la acuzațiile lui Renato Usatâi, liderul Partidului Nostru, că Energocom vinde cetățenilor gaz cu cel puțin 5 lei mai mult decât prețul real, transmite Ultimelestiri.md.
Renato Usatâi a menționat că, în cadrul unei licitații anunțate de „Fabrica de sticlă” din Chișinău, compania de stat „Energocom” a prezentat o ofertă de 6,80 lei cu TVA. În același timp cetățenii achită 14,40 de bani gazul de la Energocom.
„Astăzi nu înțeleg ce se întâmplă la noi. Energocom-ul devine ca „Metalferos” pe timpuri, numai că Plahotniuc fura din veniturile acestei companii, pe când Energocom ia direct de la om din buzunar. (…) Acuzația mea e că diferența este prea mare între prețul care l-au dat ei pentru Fabrica de sticlă și cel pe care îl achită cetățenii de rând”, a declarat Renato Usatîi.
De cealaltă parte Alexandru Slusari l-a acuzat că face jocul întreprinderii Moldovagaz.
„Se operează cu semiadevăruri, înțeleg că e an electoral, dar trebuie să spunem lucrurilor pe nume. Într-adevăr prețul pentru Fabrica de sticlă e de 6,80 de lei. Imediat după ce Energocom a câștigat licitația șeful Moldovagaz, Vadim Ceban, a telefonat la Energocom și a încercat să facă presiuni ca să renunțe la această licitație. Dacă nu am dreptate îmi voi cere scuze de la domnul Usatâi. Dar e evidentă paralela, că Vadim Ceban a început să telefoneze și ulterior a venit și Renato Usatâi cu o reacție, pe mine m-a pus pe gânduri acest fapt. Dar niciunul nu spune că prețul de 6.80 de bani oferit Fabricii de sticlă va fi pentru luna mai. Până la 1 mai Energocom conform deciziei CSE s-a ocupat strict cu furnizarea gazului către Moldova gaz”, a precizat Alexandru Slusari.
El a mai amintit că după ce Moldovagaz în 2022 a redus contrar prevederilor contractului volumele de gaz, Energocom timp de 2 ani s-a ocupat cu livrări de gaze doar pentru consumul cetățenilor.
„Părerea mea e că din 2023 Energocom a oferit gaz la prețurile cele mai avantajoase. De la 1 mai, piața devine liberă. Moldovagaz nu mai este obligată să procure gaz de la Energocom. Energocom ca și ceilalți agenți economici participă la licitații. Și să vedeți că de la 1 mai, Moldovagaz va începe un joc periculos, va procura gazul la un preț care nu va fi mai mare de 320 – 330 de dolari pentru 1000 de m.cubi. Astfel, trebuie să înțelegem că de la 1 mai se schimbă regulile de joc. La ultima licitație Energocom a procurat gaz mult sub prețul Gazprom-ului, sub 300 de dolari. Și Moldovagaz acum are un pic frică că Energoom iese ca operator angro pe piață”, a spus Slusari precizând că compania de stat Energocom nu mai poate „să stea în cușcă și Moldova gaz să facă mai departe ce vrea”.
