Așadar, cu un buget total de peste 3,3 milioane de lei, din care Primăria municipiului Chișinău a contribuit cu peste 2,2 milioane de lei și Primăria Cricova cu peste 1,11 milioane de lei, această inițiativă a reprezentat un pas semnificativ în consolidarea infrastructurii școlare din suburbie, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit primarului general al Capitalei Ion Ceban, lucrările au fost complexe, deoarece s-au desfășurat la toate cele patru blocuri ale școlii.
„Am răspuns fără ezitare la solicitările administrației locale și a liceului de a susține financiar proiectul de construcție a unui nou acoperiș la această școală, care a fost construită în anul 1979. Acoperișul a fost construit cu elemente de rezistență șarpant și frontoane. Au fost instalate rigole și burlane pentru scurgerea apei. Au fost montate parazăpezi. A fost reparată streașina și coșurile de ventilare”, a declarat Ion Ceban.
Rezultatul implementării acestui proiect este crearea condițiilor sigure și confortabile pentru activitatea elevilor și personalului didactic. La această școală s-a reușit și dotarea cu utilaj nou a bucătăriei.
„Am discutat cu administrația școlii despre necesitatea modernizării sistemului de electricitate din instituție. Este un proiect multianual și care urmează a fi implementat pe etape, separat pentru fiecare bloc de studii. Avem identificate soluțiile și resursele. Urmează să fie elaborat proiectul de execuție și să înceapă lucrările”, a spus edilul.
De asemenea, potrivit reprezentanților Primăriei Chișinău, în ultimii ani sunt înregistrate multiple rezultate cu proiecte solicitate și realizate în școlile din suburbii. Investițiile au crescut esențial în acest domeniu.
Cu susținerea municipalității, au fost realizate proiecte de izolare termică, dotare, amenajarea curților, reparația sălilor de clasă, a terenurilor sportive. Cel mai recent proiect dat în exploatare este blocul nou de la Liceul Teoretic „Hyperion” din Durlești.
Foto: Primăria Chișinău
