Prima roadă de castraveți urmează să fie culeasă în maxim 10 zile. Agricultorii susțin că din cauza timpului rece din ultima săptămână, floarea nu a fost polenizată suficient, astfel că se așteaptă la o recoltă scăzută, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la moldova1.md.
Pavel Terentiev deține peste zece hectare de sere în care cultivă castraveți de soiul Rodnicioc, în satul Coșnița din raionul Dubăsari. Acesta este primul agricultor care scoate în vânzare castraveți moldovenești crescuți în sere, fără sisteme de încălzire.
Bărbatul spune că serele se încălzesc doar de la soare. Acesta explică că a construit serele cât mai mari, astfel încât volumul de aer cald care se adună pe parcursul zilei să se mențină cât mai mult, ceea ce permite să iasă mai devreme cu roada.
Totuși, în acest an, agricultorul va scoate în vânzare primii castraveți mai târziu, din cauza temperaturilor scăzute din ultimele zile. În aceste condiții, agricultorul își propune ca în acest an să acceseze un credit în valoare de jumătate de milion de lei pentru a investi într-un sistem de încălzire modern pentru sere.
„Deja de 2-3 ani ne dorim să ne modernizăm și să facem un sistem de încălzire modern, și la sol, și în aer. Din păcate costurile sunt foarte mari și, deocamdată, nu ne putem permite. Minim de 600 de mii de lei avem nevoie ca să facem încălzirea în aceste două sere, să fie modernizat și bine pus la punct”, explică antreprenorul.
În acest an, pentru primii castraveți moldovenești care vor ieși pe piață, vom scoate din buzunare între 120 și 150 de lei pentru un kilogram.
