Potrivit ANSP, cazurile de IACRS înregistrează o scădere cu 6% față de săptămâna precedentă a acesteia, transmite Ultimelestiri.md.
Totodată, o descreștere înregistrează și cazurile de COVID.
Astfel, săptămâna trecută au fost înregistrate 47 de cazuri, dintre care 15 în regiunea transnistreană, fiind în scădere cu 3,4% comparativ cu săptămâna precedentă a acesteia.
În rândul copiilor, au fost raportate trei cazuri.
În acest sens, ANSP reiterează că vaccinarea împotriva virusului SARS-CoV-2 rămâne a fi cea mai eficientă metodă de a evita cazurile grave de boală.
