Echipa ZDG a discutat cu mama tinerii condamnate și cu unii locuitori din satul Suhuluceni, raionul Telenești, de unde sunt originari frații Cotorobai și unde a avut loc tragedia, și a consultat sentința de judecată pronunțată de judecătorul Vasile Stihi, de la Judecătoria Telenești, care a plecat din sistem în 2020. Vasile Stăvilă, procurorul care a gestionat cazul și-a depus și el demisia în 2015, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit raportului de expertiză legală, cauza decesului copilului ar fi fost sindromul copilului scuturat, iar leziunile ar fi fost provocate „în rezultatul zdruncinării acestuia de către persoane neidentificate”. Vinovată în moartea micuțului a fost recunoscută mama acestuia, pentru „lăsarea cu bună știință fără ajutor a unei persoane care se află într-o stare periculoasă pentru viață și este lipsit de posibilitatea de a se salva”. Totuși, aceasta a fost trasă la răspundere administrativă, formă de amendă în valoare de 50 de unități convenționale, și a fost eliberată din arestul preventiv.
Mama acestia susține că fiica ei ar fi fost impusă de Alexei Cotorobai să-și recunoască vina.
„Ea a fost nevoită, că el a impus-o. El, mama lui, fratele lui. Au spus că dacă n-o să scrie cum o să zică, o să ne „ubirească” toate neamurile. Au spus că noi, toate neamurile, o să stăm cu crucea la cap. Noi am fost amenințați la tot pasul, noi am fost urmăriți la tot pasul. Eu mă temeam să dorm în casă”, a spus femeia. Cele două nu se află în prezent în R. Moldova.
Tânăra a declarat că la data de 10 februarie 2010, Alexei Cotorobai, fiind în stare de ebrietate, a venit în locuința ei și a început să o agreseze. De asemenea, i-a cerut să întrețin relații sexuale. Copilul a început să plângă în acel moment și bărbatul l-ar fi apucat de cap. Acesta a strigat la tânără să iasă din încăpere, iar când aceasta s-a întors, copilul ei stătea jos, cu ochii închiși.
Potrivit mamei tinerei, familia Cotorobai ar fi dat bani pentru ca Alexei să nu fie cercetat pentru omorul nepotului său. Aceasta a mai declarat că după ce s-a pronunțat sentința, familia a achitat o amendă și fiica ei a fost eliberată.
Și locuitorii satului Suhuluceni au povestit despre acest caz.
Citiți întregul articol aici.
Ultimelestiri.md amintește că ieri, 23 aprilie, va fi organizat un flashmob pentru a cere dreptate pentru Ana-Maria Guja, tânăra de 19 ani din Orhei, găsită moartă într-o localitate din Telenești, pentru copilul ei, dar și pentru toate femeile care nu mai pot să-și strige durerea.
Bănuit de omor este un bărbat de 45 de ani, care se afla la volanul automobilului de ocazie în care a urcat tânăra. Actualmente el este plasat în arest pentru 30 de zile. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.
Citește și:
Răpirea din Orhei. Ion Munteanu: Decesul, cauzat de loviturile la cap
Detalii despre viața bărbatului suspect în cazul morții fetei din Orhei
Răpirea de la Orhei: Fratele suspectului, criticat dur pe Facebook
Noi detalii despre familia suspectului în cazul morții fetei din Orhei
