Declarația a fost făcută de delegația Chișinăului din cadrul Comisiei Unificate de Control. Reprezentanții Chișinăului au declarat că autoritățile nerecunoscute din stânga Nistrului nu a fost prezentată nici un risc sau amenințare clară, care să determine o astfel de inițiativă, transmite Ultimelestiri.md cu referire la newsmaker.md.
Membrii Comisiei Unificate de Control (CUC) s-au întrunit într-o reuniune de lucru pe 25 aprilie, la Bender, pentru a discuta subiecte de actualitate privind situația din Zona de Securitate.
Potrivit unui comunicat publicat de Guvern, în mod primordial, reprezentanții Chișinăului au insistat ca Tiraspolul să înlăture posturile ilegale ale structurilor de forță neconstituționale. Aceștia au subliniat că posturile respective reprezintă o piedică în calea liberei circulații a cetățenilor și demonstrează ignorarea principiilor regimului Zonei de Securitate.
De asemenea, delegația Chișinăului din cadrul CUC a publicat o declarație oficială, în care a răspuns la propunerea Tiraspolului de a instala un „post de menținere a păcii” în apropierea hidrocentralei Dubăsari de pe malul drept al Nistrului.
„Luând act de apelul delegației regiunii transnistrene, delegația Republicii Moldova constată lipsa argumentelor în acesta pentru instalarea unui post suplimentar al Forțelor Mixte de Menținere a Păcii pe partea dreaptă a barajului hidrocentralei de la Dubăsari, care ar rezulta din documentele operațiunii de menținere a păcii pe Nistru. De asemenea, lipsește o identificare clară a naturii și originii riscurilor percepute sau amenințări la adresa obiectului de infrastructură energetică”, se arată în declarație.
Reprezentanții Chișinăului în CUC au calificat inițiativa Tiraspolului drept „o manevră de altă umplutură informațională” menită să distragă atenția de la problemele legate de Zona de Securitate.
Delegația de la Chișinău a reiterat, totodată, că hidrocentrala de la Dubăsari „se află sub pază armată”, „fapt consemnat în repetate rânduri de către observatorii militari în rapoartele lor privind situația din Zona de Securitate”.
Delegația Chișinăului a declarat că nu există posibile riscuri pe malul drept al Nistrului și că situația în Zona de securitate este controlată. Prin urmare, nu există motive pentru un alt „post de menținere a păcii”.
Ultimelestiri.md amintește că autoritățile separatiste de la Tiraspol vor misiune de pacificatori în dreapta Nistrului. Solicitarea a fost transmisă Comisiei Unificate de Control (CUC). Pretextul invocat este protejarea Centralei de la Dubăsari.
