De asemenea, pretinsul lider de la Tiraspol a cerut cetățenilor, pe lângă flori, să ia cu ei și portretul unei rude care a participat la război, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
Deoarece așa-zisa republică rămâne sub un cod „galben” de pericol terorist, nu va avea loc nicio paradă a „Victoriei” sau marș al „Regimentului Nemuritor” în acest an.
„Trebuie să venim pe 9 mai și să depunem flori la mormintele din toate orașele și regiunile. Și, pe lângă flori, luați cu voi un portret al tatălui, bunicului, străbunicului și cu el mergi la locul de depunere a florilor, înclină-te în fața celor căzuți și stai în tăcere un minut în semn de recunoștință și amintirea celor care au câștigat acest război teribil”, a declarat Krasnoselski într-o adresare.
În același context, menționăm că, Igor Dodon, a anunțat că pe 9 mai Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), împreună cu alte formațiuni, vor sărbători „Ziua Victoriei”, marcată tradițional printr-un marș în Capitală.
