Scopul întrevederii este de a identifica prioritățile comune și de a consolida cooperarea în vederea promovării unui turism responsabil și sigur în Republica Moldova, inclusiv în zona de frontieră, transmite Ultimelestiri.md.
Interlocutorii și-au propus să dezvolte o serie de inițiative și proiecte comune pentru a asigura o experiență plăcută și sigură pentru turiștii care vizitează Republica Moldova.
În context, s-a discutat pe marginea organizării de campanii de promovare a turismului, precum și de informare a turiștilor despre regulile și condițiile de aflare în zona de frontieră.
Totodată, în discuții reprezentanții Asociației au prezentat un concept de dezvoltare a cooperării moldo-române privind stabilirea unui traseu turistic pietonal pentru promovarea locațiilor turistice din ambele state. Ruslan Galușca a fost receptiv și deschis să susțină această inițiativă, asigurând că Poliția de Frontieră va facilita acest tip de turism.
De asemenea, s-a propus marcarea unor trasee turistice în zona de frontieră pentru a facilita accesul în locațiile turistice.
![]()
![]()
