Potrivit Infotag, Maia Sandu a scris un mesaj pe reţelele de socializare cu ocazia celei de-a 20-a aniversări a celei mai mari extinderi a Uniunii Europene, când au aderat la UE Cipru, Estonia, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Slovacia, Slovenia şi Ungaria, transmite Ultimelestiri.md.
„Această extindere a adus peste 70 de milioane de cetăţeni sub umbrela UE, contribuind la o Uniune mai mare, mai diversă şi mai prosperă. Extinderea UE a adus mai multă securitate şi o viaţă mai bună noilor membri. Pe parcursul celor două decenii, salariile reale s-au dublat, iar ratele sărăciei au scăzut la fel de mult. Speranţa de viaţă a crescut de la 75 de ani în 2004 la 79 de ani în 2023”, a declarat şefa statului.
În opinia președintei, cetăţenii moldoveni merită acelaşi lucru.
„Aderarea la UE va aduce o viaţă mai bună pentru Moldova”, a menționat Maia Sandu.
