În acest sens, în perioada 1-16 mai, accesul în terminalul aeroportuar este permis doar pentru pasageri și personalul autorizat. Potrivit IGPF, decizia a fost luată pentru securitatea pasagerilor și pentru a îmbunătăți capacitatea de gestionare a fluxului sporit de oameni care zboară spre și dinspre Chișinău în perioada sărbătorilor, transmite Ultimelestiri.md.
„Măsurile luate sunt necesare inclusiv în contextul creșterii numărului de alerte false cu bombă, precum și din cauza folosirii terminalului aeroportuar în scopuri politice de unele grupări criminale care îngreunează activitatea serviciilor de securitate”, se arată în anunțul IGPF.
Totodată, autoritățile menționează că din cauza recentei creșteri a numărului de alerte false cu bombă a fost necesară evacuarea completă a Aeroportului Internațional Chișinău de mai multe ori.

Un comentariu
Pingback: Efros: Nu excludem prelungirea restricțiilor la AIC și după sărbători - Ultimele ştiri din Moldova