Cel puțin asta susțin reprezentanții Blocului „Împreună”, care consideră autonomia locală fundamentul statului și societății și respectă principiul descentralizării și subsidiarității ca elemente fundamentale ale bunei guvernări europene, transmite Ultimelestiri.md.
În acest sens, Blocul „Împreună” condamnă orice de tip de presiune și utilizarea fondurilor publice și finanțărilor externe în vederea favorizării traseismului politic și racolării primarilor aleși în mod democratic și atrage atenția asupra mai multor riscuri:
- Fondurile publice și cele externe sunt folosite ca mecanisme de șantaj și racolare a primarilor. Mai multe situații din regiunile țării, cel mai recent caz fiind cel din raionul Hâncești, ne semnalează faptul că primarii ar fi constrânși să adere la partidul de guvernământ dacă își doresc aprobarea aplicațiilor depuse spre finanțare în cadrul anumitor programe, inclusiv cele susținute financiar din surse externe, precum este și Programul „Satul European”;
- Bugetele austere și lipsa unei descentralizări financiare pun Primăriile din țară în situație de subfinanțare a serviciilor publice și neîndeplinire a atribuțiilor funcționale.
„Constatăm existența multiplelor sarcini puse pe umerii APL în ultimii ani, care în fapt nu reprezintă competențe proprii, ci unele delegate fără acoperire financiară, care țin de verificarea activității economice, aspecte ce țin de ordinea publică, protecția socială, sancțiuni pentru gestiunea deșeurilor, gestionarea problemei animalelor fără stăpân și o multitudine de alte probleme, care necesită instrumentar administrativ și financiar consistent, fără de care devine practic imposibilă gestionarea eficientă a acestor domenii. Bugetele locale nu mai fac față provocărilor și devine tot mai evidentă necesitatea descentralizării anumitor resurse bugetare care sunt generate și acumulate în comunitățile locale”, susțin reprezentanții Blocului „Împreună”.
Astfel, reprezentanții Blocului „Împreună” au venit și cu câteva soluții pentru rezolvarea acestor probleme:
- Menținerea în bugetul local a cel puțin 50% din impozitul pe venit al persoanelor juridice;
- Majorarea până la 100% a cuantumului impozitului pe venit al persoanelor fizice care ar merge în bugetele locale, pentru toate localitățile Republicii Moldova, și lipsirea structurilor ineficiente precum Consiliile raionale de 50% din acest impozit, care se ia în prezent, în mod discriminatoriu, de la orașele reședință de raion;
- Direcționarea impozitului pe venit al persoanelor fizice către bugetul local al localității în care angajatul are viza de reședință;
- Transferul către bugetele locale a unei cote de 5% din TVA-ul acumulat în acea localitate.
„Acest pachet de măsuri fiscale ar spori capacitatea de soluționare a problemelor locale, ar face reziliente localitățile în fața acestora și ar crește calitatea serviciilor publice oferite cetățenilor”, se arată în anunțul Blocului „Împreună”.
