Sistemele energetice ale R. Moldova și Uniunii Europene fiind deja sincronizate, rămâne pe ordinea de zi continuarea procesului de liberalizare a pieței energiei electrice și gazelor naturale, de asemenea, implementarea proiectelor de interconectare energetică între R. Moldova și România, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Secretarul de stat la Ministerul Energiei, Constantin Borosan, a declarat că ambiția este ca în anul 2025 R. Moldova să fie integrată în piața unică energetică europeană, însă spune el, aceasta va fi posibil atunci când va exista infrastructură pregătită și cadrul necesar funcționării pieței de energie.
Potrivit secretarului de stat, R. Moldova la acest capitol este foarte avansată datorită sprijinului care îl are din partea României. Totul are la bază interconexiunile energetice, care din 16 martie 2022 oferă deja această oportunitate.
Potrivit secretarului de stat, R. Moldova a avansat mult la acest capitol, deoarece are șansa de a învăța și prelua experiența României, astfel scurtând termenul de implementare a practicilor în țara noastră.
Secretarul de stat la Ministerul Energiei din România, Pavel-Casian Nițulescu, a spus că România susține aspirațiile europene ale R. Moldova în ceea ce privește domeniul energiei și în procesul de armonizare cu legislația europeană, în perspectiva integrării în piața internă de energie la nivel comunitar.
Pe fundalul recent al crizei energetice, dar și al situației de război din Ucraina, care pune presiune pe aprovizionarea cu energie din regiune, inclusiv din perspectiva afectării infrastructurii de transport, România a acționat permanent în vederea asigurării securității energetice a R. Moldova.
Secretarul de stat român a remarcat că, având în vedere situația de securitate din regiune, conectarea sistemului electroenergetic al R. Moldova cu rețeaua continentală prezintă numeroase avantaje din perspectiva securității și în aprovizionarea continuă cu energie electrică.
România a preluat sarcina de aprovizionare cu energie electrică a R. Moldova, prin intermediul companiilor de specialitate. România continuă să rămână pe viitor un partener de nădejde în asigurarea securității energetice a R. Moldova.
Mihai Tîrșu, directorul Institutului de Energetică al Universității Tehnice din Moldova, a spus că este foarte importantă dezvoltarea respectivelor proiecte de infrastructură cu România, pentru ca Moldova să-și asigure securitatea energetică și să diversifice aprovizionarea cu resurse energetice.
El susține că, inițial, trebuia construită linia Bălți-Suceava, deoarece, din punctul de vedere al cercetării, e prioritară pentru sistemul energetic, dar din motive economice și ținând cont de realitatea care există în sistemul energetic, s-a început cu linia Vulcănești-Suceava, iar asta bucură mult.
El a mai spus că interconexiunea energetică cu România deschide noi oportunități de cercetare pentru a vedea cum în continuare trebuie să arate sistemul energetic, pentru a implementa acea tranziție energetică. Asta pentru că, odată ce va fi dezvoltată infrastructura, pot fi implementate alte măsuri de dezvoltare a pieței, în contextul conexiunii cu sistemul continental european.
