„Construcția liniei electrice Vulcănești Chișinău a început în aprilie, anul trecut. Până astăzi s-au executat aproape jumătate din lucrările de interconexiune între Republica Moldova și România. Pe o distanță de 65 de kilometri au fost turnate 190 de fundații și au fost instalați 30 de stâlpi”, relatează jurnalistul Nadia Mihuță, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Cu linia electrică Vulcănești-Chișinău în funcțiune Republica Moldova va putea transporta energie electrică fără a mai folosi nodul energetic al centralei de la Cuciurgan și, astfel, poate evita șantajul energetic al Federației Ruse.
Constantin Borosan, secretar de stat la ministerul Energiei, spune că din luna februarie vor fi mai mulți muncitori pe șantier. În final, valoarea lucrărilor se va ridica la 27 de milioane de euro.
„Următoarea procedură va fi suspendare a cablurilor pe piloni. Fiecare pilon are trei faze și câte trei fire, cu trei conductoare. De asemenea pe piloni vor fi montate așa numitele conductoare de gardă care transmit date. În decembrie cel târziu va fi finalizată această componentă”, a declarat secretarul de stat al Ministerului Energiei, Constatin Borosan.
„Noi paralel cu acești specialiști tehnici ai UCIPE asigurăm verificarea calității executării lucrărilor, astfel încât acel produs final sau linia să fie în corespundere cu proiectul tehnic de execuție. Să fie cele mai bune standarde în construcția liniilor electrice ca să nu avem situații neprevăzute la final”, a menționat directorul general al ÎS Moldelectrica, Sergiu Aparatu.
Ruslan Surugiu, directorul Unității Consolidate pentru Implementarea și Monitorizarea Proiectelor în domeniul Energeticii, spune că se întâmpină dificultăți la expropierea terenurilor pentru construcția liniei electrice pentru că unii proprietari nu sunt de acord cu oferta Guvernului.
„Exproprierea este o etapă foarte importantă. UCIPE este instituția care a fost responsabilă din numele statului de procesul de expropriere. Nu a fost delco ușor pentru că avem mai multe provocări în ceea ce ține acest proces. Nu sunt persoane care se opun direct, dar sunt persoane care ar dori să obțină cât de mult posibil din acest proces. În total mai mult de 10 milioane deja s-au consumat pentru procesul de compensare”, a declarat directorul UCIPE, Ruslan Surugiu.
Linia electrică aeriană 400 kV va uni stațiile electrice Vulcănești și Chișinău. Avansează acum și lucrările la stația Electrică Chișinău, unde se montează echipamentele de legătură.
„Șantierul este împărțit în trei sectoare, sectorul celui 400kV unde va fi conectată linia electrică care se construiește acuma. Sectorul autotransformatorului care este format din patru unități și sectorul instalații de distribuție 330. La moment, din peste 80 de fundații sub echipamentul primar sunt inițiate lucrările la toate și îndeosebi fundația sub autotransformator”, a menționat directorul tehnic al ÎS Moldelectrica, Sergiu Carmanschi.
Lucrările la Stația electrică Chișinău ar urma să fie finalizate până în luna august. Întreaga investiție se desfășoară în cadrul Proiectului de Dezvoltare a Sistemului Electroenergetic, finanțat de Banca Mondială cu 61 de milioane de euro.
