Potrivit autorităților, au fost efectuate 635 de tranzacții de către 502 investitori. Cea mai mare parte a sumelor a fost direcționată către obligațiunile de stat cu maturitatea de un an, care oferă o dobândă de 6,95%. Pentru acest tip de instrument au fost înregistrate investiții de peste 43,3 milioane de lei, transmite Ultimelestiri.md.
În cadrul aceleiași emisiuni sunt disponibile și obligațiuni cu maturități de doi, trei și patru ani, cu dobânzi de 7,05%, 7,15% și, respectiv, 7,35%.
Autoritățile au introdus o frecvență lunară a emisiunilor de valori mobiliare de stat, pentru a oferi populației acces constant la instrumente de economisire și investiții considerate sigure. Dobânda este fixă, iar plățile sunt efectuate semestrial, direct în conturile bancare ale investitorilor.
Conform calendarului anunțat de Ministerul Finanțelor, următoarele sesiuni de subscriere din trimestrul al doilea al anului 2026 vor avea loc în perioadele 11–20 mai și 15–24 iunie. Investitorii vor putea opta, și în aceste etape, pentru obligațiuni cu maturități de unu, doi, trei sau patru ani.
