Potrivit lui, pe cele două porțiuni ale centurii, lucrătorii construiesc pasajul subteran pentru trecerea agricolă și fac lucrările de artă la podul nou, transmite Ultimelestiri.md.
„Centura va devia traficul greu de tranzit din oraș și astfel locuitorii din Vulcănești nu vor mai avea de suportat zgomotul produs de mașinile de mare tonaj și se va reduce poluarea aerului din oraș. Drumul va scurta și traseul spre portul naval de la Giurgiulești pentru transportatori. Progresul fizic al lucrărilor pe cei 8,58 km este de 30%. Pe șantier se află 45 de drumari care construiesc un drum bun, european. Mergem înainte, împreună construim Moldova Europeană”, notează ministrul.
