Compania hidroenergetică de stat a țării, Ukrhydroenergo, a declarat vineri dimineață că barajul Dnipro din Zaporojie a fost atacat, dar că nu există riscul unei breșe, transmite Ultimelestiri.md cu referire la stirileprotv.ro.
„În prezent este un incendiu la stație”, a spus compania.
„Serviciile de urgență și lucrătorii din domeniul energiei lucrează la fața locului, se ocupă de consecințele numeroaselor atacuri aeriene”,
a spus compania.
Traficul peste baraj este blocat momentan.
Ministrul Energiei al Ucrainei, Herman Halushchenko, a declarat că este cel mai mare atac asupra infrastructurii energetice a Ucrainei din „ultimul timp”.
El a spus pe Facebook:
„Acum, inamicul efectuează cel mai mare atac asupra industriei energetice ucrainene din ultima vreme. Scopul nu este doar de a deteriora, ci de a încerca din nou, ca anul trecut, să provoace un eșec pe scară largă a sistemul energetic al țării.
Din păcate, există lovituri și daune la instalațiile de generare a energiei, sistemele de transport și distribuție în diferite regiuni”.
