Elon Musk a respins vehement acuzațiile, catalogându-le drept un „atac obosit”, transmite Ultimelestiri.md cu referire la newsmaker.md.
Prezent pe scena Capital One Arena din Washington, în aplauzele audienței, Musk și-a exprimat entuziasmul spunând „Yesssss”, în timp ce își ridica brațele. „Aceasta nu a fost o victorie obișnuită, ci un moment crucial pentru viitorul civilizației umane”, a afirmat el, mulțumind celor prezenți pentru contribuția lor.
Un gest specific al miliardarului – în care și-a trecut mâna peste inimă și apoi a întins brațul drept într-un unghi ascendent – a atras comparații online cu un salut nazist. Musk a repetat gestul și către publicul aflat în spatele său.
„Inima mea este alături de voi. Mulțumită vouă, viitorul civilizației este asigurat”, a spus Musk în încheiere.
Analizele online au fost rapide, publicații precum Jerusalem Post ridicând întrebări cu privire la semnificația gestului. Cu toate acestea, Anti-Defamation League (ADL) a oferit o altă perspectivă: „Gestul lui Musk pare să fie o manifestare ciudată de entuziasm, nu un salut nazist. Totuși, apreciem vigilența publicului.”
De asemenea, unii dintre utilizatorii platformei X i-au luat apărarea, interpretând gestul ca pe o expresie a sentimentului „inima mea este cu voi” și au criticat acuzațiile lansate împotriva miliardarului.
