Potrivit salzburg24.at, TIR-ul cu semiremorcă transporta 15.990 kilograme de explozibil. Şoferul român în vârstă de 38 de ani le-a declarat poliţiştilor că a plecat din România şi trebuie să ajungă la Karlstad, în Suedia, ceea ce reprezintă o distanţă de 2.700 de kilometri, transmite Ultimelestiri.md cu referire la observatornews.ro.
Şoferul român, tras pe dreapta de poliţia austriacă
În urma controlului tehnic al vehiculului, RAR-ul austriac a identificat nu mai puţin de 8 defecţiuni, 4 dintre acestea fiind considerate „pericol iminent". Având în vedere starea maşinii, dar şi distanţa uriaşă ce trebuia parcursă, poliţiştii i-au luat numerele de înmatriculare şi i-au interzis circulaţia.
Şoferul român nu a fost singurul aflat într-o asemenea situaţie. În timpului aceluiaşi control, austriecii au tras "pe dreapta" alte 5 camioane descoperite cu probleme tehnice majore.
