Uniunea Europeană vrea să ajute la reconstruirea țării devastate de război și să stabilească relații cu noii săi lideri, care pledează în mod regulat pentru ridicarea acestor sancțiuni, transmite Ultimelestiri.md cu referire la agerpres.ro.
Aceste măsuri au fost impuse guvernului lui Bashar al-Assad și unor mari părți ale economiei siriene în timpul războiului civil.
Miniștrii de externe din cele 27 de state membre, care se vor reuni luni la Bruxelles, sunt așteptați să aprobe abandonarea unora dintre sancțiuni, au spus diplomații, precizând în același timp că această măsură ar putea fi 'reversibilă'.
'Există un consens pentru ridicarea unor sancțiuni în domeniile energiei și transporturilor', a declarat un diplomat UE sub condiția anonimatului, vorbind în același timp despre dezacorduri cu privire la cele legate de sectorul bancar.
Unele state membre și-au exprimat rezervele în legătură cu retragerea sancțiunilor, cerând garanții concrete din partea noului guvern sirian în tranziția sa politică.
'Vrem să dăm un semnal politic puternic prin ridicarea sancțiunilor, pentru că este timpul să reabilităm țara', a declarat un oficial al UE de rang înalt.
'Dar, în același timp, există multă incertitudine cu privire la guvernarea Siriei', a adăugat el.
Noul lider al Siriei, Ahmad al-Shareh, și grupul islamist pe care îl conduce, Hayat Tahrir al-Sham (HTS), rămân supuși sancțiunilor UE. Potrivit diplomaților, nu există nicio discuție în derulare pentru a le ridica.
