Oficialul i-a îndemnat pe elevi să folosească cele trei luni de vacanță pentru a acumula experiențe noi, a petrece timp alături de prieteni și familie, dar și pentru a-și consolida cunoștințele, transmite Ultimelestiri.md.
„Dragi elevi, un an de studiu se încheie, vin trei luni lungi de vacanță, dar care trec foarte repede. De aceea, folosiți-le la maximum: trăiți noi experiențe, consolidați prietenii, călătoriți, bucurați-vă de tinerețea voastră și nu uitați, în același timp, să mai citiți câte o carte din când în când și să consolidați cunoștințele acumulate în anul precedent”, a declarat Dan Perciun.
Ministrul a avut un mesaj și pentru absolvenții claselor a IX-a și a XII-a, care urmează să susțină examenele naționale în următoarele săptămâni.
„Examenele vin și trec, ceea ce contează cu adevărat sunt cunoștințele și experiențele trăite. Vă doresc o vacanță plină de energie și experiențe frumoase”, a transmis oficialul.
De menționat că elevii au marcat vineri ultima zi de cursuri din acest an școlar. La nivel național, Ministerul Educației și Cercetării a lăsat la discreția fiecărei instituții de învățământ stabilirea datei și formatului festivităților de încheiere a anului școlar, în contextul în care 30 și 31 mai sunt zile de weekend.
După încheierea cursurilor, majoritatea elevilor intră în vacanța de vară. Pentru absolvenții claselor a IX-a și a XII-a urmează însă sesiunea examenelor naționale.
Examenele de absolvire a gimnaziului se vor desfășura în perioada 4–15 iunie, iar sesiunea de Bacalaureat va avea loc între 2 și 19 iunie. În acest an, autoritățile au anunțat modificări în structura testelor la mai multe discipline, inclusiv reducerea numărului de itemi la Limba și literatura română, Geografie și Limba rusă. La nivel național vor activa 92 de centre de examen.
