Cei doi oficiali au discutat despre parcursul european al Republicii Moldova, cooperarea bilaterală și consolidarea relațiilor economice și de securitate, transmite Ultimelestiri.md.
În cadrul întrevederii, cei doi premieri au salutat deschiderea recentă a negocierilor oficiale pe Clusterul 1 – „Valori fundamentale”, pe care au calificat-o drept o nouă etapă în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.
Alexandru Munteanu a mulțumit Poloniei pentru sprijinul oferit țării noastre atât la nivel politic, cât și prin asistența practică acordată în momente importante.
„Polonia este partenerul nostru de încredere pe calea aderării la Uniunea Europeană. Obiectivul nostru este să păstrăm ritmul reformelor și să avansăm cât mai rapid în procesul de negocieri, în baza meritelor și a rezultatelor obținute”, a declarat premierul.
Șeful Executivului a subliniat că Republica Moldova își dorește să beneficieze în continuare de experiența Poloniei în procesul de aderare la Uniunea Europeană, modernizarea instituțiilor statului și pregătirea pentru integrarea în piața unică europeană.
Totodată, oficialii au discutat despre consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării, extinderea relațiilor economice și atragerea investițiilor poloneze în Republica Moldova.
La finalul întrevederii, cei doi prim-miniștri au subliniat că o Republică Moldova mai puternică și mai rezilientă contribuie direct la stabilitatea și securitatea întregii regiuni.
![]()
