Printre cele mai controversate modificări prevăzute de proiect se numără eliminarea scutirii de 50% la impozitul pe câștigurile de capital, introducerea unui impozit de 15% aplicat diferenței dintre prețul de cumpărare și cel de vânzare, limitarea scutirii pentru locuința de bază, precum și eliminarea scutirii de TVA pentru chiria locuințelor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Potrivit expertei imobiliare Cristina Bulai, impactul asupra pieței ar putea fi semnificativ.
„Dacă piața primară va crește cu 20%, piața secundară va avea o creștere estimativă de la 5 la 7%. Comparativ cu anul trecut, vânzările au scăzut cu 80%. În cazul în care această lege va fi votată, piața imobiliară va intra în stagnare, iar tranzacțiile se vor diminua. Vânzătorii vor fi nevoiți să plătească un impozit de peste două ori mai mare, dacă obțin venit”, a declarat Cristina Bulai.
Un exemplu concret arată impactul noilor reguli: pentru un apartament cumpărat cu un milion de lei și vândut cu 1,5 milioane de lei, profitul obținut este de 500.000 de lei. În prezent, impozitul pentru acest venit este de aproximativ 30.000 de lei, datorită aplicării cotei TVA de 12% și a scutirii de 50%.
După reformă, vânzătorul ar urma să achite 75.000 de lei, prin aplicarea impozitului de 15% fără scutire.
O altă modificare vizează proprietarii care au locuit în imobil mai mult de trei ani. Dacă până acum venitul obținut din vânzarea locuinței de bază era neimpozabil, din 2027 se propune taxarea diferenței care depășește pragul de un milion de lei.
Expertul economic Marin Gospodarenco consideră că statul trebuie să facă diferența între speculatorii imobiliari și cetățenii care își vând locuința pentru a cumpăra alta.
„Este corect ca statul să combată speculațiile imobiliare și tranzacțiile repetate mascate drept vânzări de locuințe de bază. Dar este mai puțin corect să aplice aceeași logică unui proprietar care a locuit acolo ani de zile, a cumpărat prin credit, a plătit dobânzi mari și a suportat costuri fiscale și notariale. Omul vinde mai scump, dar și următoarea locuință este mai scumpă”, a explicat expertul.
Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, susține însă că impactul asupra prețurilor nu va fi atât de mare precum se estimează.
„Trebuie să spunem foarte clar că nu este adevărat că prețurile vor crește cu 20%. Nu există motive pentru o asemenea creștere. Scutirea pentru vânzarea locuinței de bază este păstrată, iar noi propunem ca primul milion de lei din creșterea de capital să nu fie impozitat deloc. Putem discuta asupra plafonului”, a declarat oficialul.
Și președintele Comisiei economie, buget și finanțe a Parlamentului, Radu Marian, admite că propunerea a stârnit nemulțumiri în rândul populației.
„Este un alt element care îi nemulțumește pe mulți cetățeni. Este o propunere a Ministerului Finanțelor. Ascultăm și cetățenii. Există argumente pentru ca această măsură să fie aplicată gradual, pentru că acum vine destul de brusc”, a spus deputatul.
Tot din 2027, proiectul politicii bugetar-fiscale prevede și majorarea cotei minime a impozitului pe bunurile imobiliare, de la 0,05% la 0,1%, cu o limită maximă de până la 1%. Valoarea exactă a taxei va fi stabilită de autoritățile publice locale.
