O spune comentatorul Petru Zastavnițchi. În cadrul unei conferințe de presă la IPN, acesta a îndemnat oamenii să vină la urne și să voteze „DA” la referendumul din 20 octombrie, transmite Ultimelestiri.md.
Petru Zastavnițchi a chemat alegătorii să nu creadă narativele că Moldova își va pierde suveranitatea dacă va adera la Uniunea Europeană. Așa cum practic fiecare familie are rude peste hotare, le-a sugerat să-i întrebe pe cei plecați cum este viața în acele țări. El a mai spus că, dacă referendumul eșuează, Moldova va face pași înapoi și se va distanța de șansa de a ajunge în familia europeană.
Stabilit de 24 de ani în UE, Petru Zastavnițchi poate să spună că Moldova va avea numai de câștigat dacă va adera la UE. Nu a fost și nu este membru de partid. Este convins că acest referendum este pentru cetățeni, pentru șansa unei vieți mai bune.
Petru Zastavnițchi a mai spus că Kremlinul, împreună cu afaceriștii și elementele pro-ruse din Moldova, plătesc milioane de euro pentru a organiza diversiuni, pentru a lansa minciuni în spațiul public, ca să împiedice aderarea Moldovei la UE. „Interesul Kremlinului este unul geopolitic, de a fi în spatele Ucrainei, și militar-politic, pentru a menține Moldova sub talpa Rusiei, iar interesele criminalilor din țară, partidelor politice pro-ruse, este să preia cârma statului și să jefuiască poporul”, a declarat Petru Zastavnițchi.
Acesta a criticat și implicarea clericilor în promovarea narativelor dictate de forțele pro-ruse și crede că, dacă Mitropolia Moldovei nu ia atitudine, nu pedepsește acești preoți, ar trebui să o facă organele statului.
