În cadrul unei emisiuni la postul TVC21, Denis Șova a criticat modul în care autoritățile promovează procesul de amalgamare voluntară a localităților, transmite Ultimelestiri.md.
El a amintit că localităților care vor decide să se unească li s-a promis o alocare de aproximativ 10.000 de lei pentru fiecare locuitor al noii unități administrativ-teritoriale. Potrivit reprezentantului Partidului Nostru, suma totală necesară ar putea ajunge la miliarde de lei.
„Este o matematică banală. Potrivit datelor lor, avem în jur de 700 de primării care ar trebui să se unească. Dacă luăm chiar și o medie de o mie de locuitori în fiecare Primărie, înseamnă 700 de mii de oameni. Dacă oferim câte 10 mii pentru fiecare, obținem 7 miliarde. La nivel de țară – 7 miliarde. Întrebarea este: de unde vom lua 7 miliarde, când partea de cheltuieli a bugetului total este de 100 de miliarde, dintre care 21 miliarde reprezintă deficitul, iar 6 sunt dobânzile pe care trebuie să le plătim pentru creditele și împrumuturile pe care le-am contractat deja?”, a declarat Denis Șova.
El a menționat că reprezentanții Guvernului au spus de mai multe ori că în buget nu sunt bani nici pentru majorarea salariilor bugetarilor.
Denis Șova a pus la îndoială și felul în care procesul este promovat în teritoriu. Potrivit lui, în primii doi ani de la lansarea amalgamării voluntare au existat doar două cazuri, iar în ultimele trei luni numărul solicitărilor ar fi crescut brusc.
„În doi ani de la lansarea acestei amalgamări «voluntare», au existat doar două cazuri. Și, brusc, în ultimele trei luni, apare o cerere, a doua, a treia. Unii primari spun deschis că sunt telefonați, li se propune să se unească, iar în schimb li se promit bani și asigurări că nu li se vor crea probleme. Primarii sunt intimidați. […] Această reformă este organizată pentru ca, după alegerile din noiembrie 2027, să fie cât mai multă culoare galbenă pe harta Republicii Moldova”, a declarat reprezentantul Partidului Nostru.
Șova a precizat că formațiunea sa nu se opune unei reforme administrativ-teritoriale, dar consideră că aceasta trebuie făcută fără grabă, în baza unei analize clare și pe principiul municipalizării.
„Partidul Nostru susține reforma, dar o reformă în modul recomandat de practicieni – de cei care lucrează în teritoriu, de reprezentanții autorităților locale. Reforma este necesară, dar nu de dragul reformei, ci pentru a îmbunătăți cu adevărat condițiile de trai ale cetățenilor, inclusiv pentru dezvoltarea localităților”, a adăugat Denis Șova.
