În cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la N4, Plîngău a spus că de la așa-zisa alianță pentru integrare europeană, fiecare raion, partid politic și deputat are un curator care îi spune ce să facă, iar acest lucru nu este în beneficiul cetățenilor, transmite Ultimelestiri.md.
„Raioanele au devenit moșiile unor deputați pentru că de fiecare dată raioanele erau conduși de oamenii lui Plahotniuc, iar această practică este de atunci când a venit așa-zisa alianță pentru integrare europeană. Toate raioanele trebuiau să aibă curatori și fiecare partid. În partidul de guvernământ fiecare deputat face absolut ce vrea în raioane”, a spus Dinu Plîngău.
Președintele Platformei DA a spus că acești deputați demit abuziv anumite persoane din funcții și angajează pe cine vrea ei, pentru că în fiecare raion, ca și în instituțiile statului există cumătrism.
„Acum oamenii nu se pot angaja dacă nu fac parte din PAS, iar deseori, oamenii din PAS fac așa niște prostii și pot să vă dau ca exemplu raionul Edineț, vedeți istoria membrilor PAS și vedeți ce au făcut acolo. Lucrurile acestea se întâmplă în fiecare raion, iar de la centru nu este vreo coordonare Deputații din actualul Parlament sunt anonimi, nimeni nu îi cunoaște. Nu au înregistrat nici-un proiect de lege, dar ei își bat joc de oameni și influențează rezultatele alegerilor locale și fac alianțe monstruoase în raioane, care nu sunt în folosul cetățenilor. La nivel de raion, în unele cazuri se fură mult mai mult decât în Guvern pentru că nimeni nu îi controlează, nimeni nu sunt cu ochii pe ei”, a conchis Plîngău.
Ultimelestiri.md amintește că pe 1 decembrie, consilierii raionali socialiști și cei din PAS din cadrul Consiliului Raional Dubăsari ar fi format o coaliție compusă din 16 consilieri din cei 27.
De menționat că fostul primar al satului Domulgeni, care a participat și la ultimul scrutin din partea Partidului PAS, însă a pierdut în fața candidatului PDCM, a devenit președintele raionului Florești. Despre acest lucru a anunțat deputatul PAS Larisa Novac.
„Este o onoare, dar și o responsabilitate în fața tuturor cetățenilor. Este important de unit eforturile, administrația publică centrală și administrația publică locală, pentru a asigura parcursul european ireversibil al țării noastre. Felicitări, domnul președinte al raionului Florești, Vasile Tîltu, și mult succes în activitatea de mai departe. Cu eforturi comune vom crea condiții mai bune pentru oamenii din raionul Florești”, a scris Novac.
În urma alegerilor din 5 noiembrie, PAS a luat 22% din voturi pentru Consiliul Raional Florești și opt mandate de consilier raional.
După ce candidatul PAS Vasile Tîltu a fost ales președinte de raion la Florești, fostul vicepreședinte al Parlamentului, Alexandru Slusari, dar și liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, au venit cu reacții în acest sens.
