„Dacă reprezentanţii politici ai Transnistriei şi Moldovei ar semna-o, ar fi un răspuns bun la provocările existente. Ar calma populaţia în multe feluri, deoarece asistăm la militarizarea Moldovei. Dar chiar şi această propunere specială a fost refuzată de partea moldovenească. Ei au studiat-o timp de 40 de zile şi în cele din urmă au refuzat-o”, a declarat Ignatiev, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la infotag.md.
Ignatiev insistă că ceea ce s-a întâmplat în 1992 între cele două maluri ale Nistrului „este un conflict recunoscut internaţional, în cadrul căruia au fost formate mecanisme internaţionale de soluţionare”.
„Există mediatori internaţionali recunoscuţi universal: partea rusă, partea ucraineană, OSCE, precum şi observatori reprezentaţi de SUA şi UE. Aşadar, nu este vorba de vreo tensiune localizată. Acesta este un conflict serios, care a fost oprit după agresiunea Moldovei împotriva Transnistriei, în cadrul căruia există un acord internaţional privind o operaţiune de menţinere a păcii, pe care o avem, din fericire, funcţională”, a declarat Vitalii Ignatiev.
Potrivit lui, operaţiunea de menţinere a păcii este foarte eficientă, având un caracter trilateral: cu participarea Moldovei, Rusiei şi Transnistriei”.
Referindu-se la relaţiile dintre Moldova şi Uniunea Europeană, Ignatiev a spus că „atunci când comunicăm cu experţi şi politicieni din ţările UE, toţi înţeleg perfect că nimeni nu-şi va asuma o asemenea responsabilitate de a complica situaţia în Europa prin adăugarea unui alt conflict sau teritoriu de conflict în persoana Moldovei”.
„Experţii rezonabili şi reprezentanţii europeni îşi dau seama că este necesar să dezvoltăm cumva aceste procese în paralel, să desfăşurăm procesul de reglementare”, a spus ignatiev.
Acesta a declarat că „Tiraspolul constată o atenţie foarte mare a conducerii moldoveneşti faţă de pista europeană şi o desconsiderare totală a metodelor de dialog direct, constructiv, adecvat cu Transnistria”.
„Şapte invitaţii ale liderului transnistrean către preşedintele moldovean au fost ignorate. O activitate foarte slabă la nivelul reprezentanţilor politici: în 2024 am avut doar două întâlniri cu vis-a-visul moldovean, în 2023 nici nu au fost mai multe, dar eficienţa acestei activităţi este cam zero, pentru că Moldova are atitudini politice. Ei (autorităţile de la Chişinău – „I.”) nu sunt gata să rezolve problemele”, consideră așa-numitul negociat-şef pentru reglementarea transnistreană de la Tiraspol.
