„Cred că este o creștere în carieră binemeritată. Domnul ministru și-a demonstrat profesionalismul pe durata mandatului. Are o imagine bună și are susținerea doamnei guvernator. Dânsa a inițiat discuția (…). Acum cine urmează să îi ia funcția așteptăm să vină propunerea din partea domnului prim-ministru, așa cum este corect. Sunt sigur că o să ne mișcăm repede”, a spus Igor Grosu, transmite Ultimelestiri.md cu referire la radiomoldova.md.
Potrivit Legii cu privire la Guvern, demisia unui ministru se prezintă în scris prim-ministrului și devine irevocabilă din momentul acceptării cererii de demisie, dar nu mai târziu de 14 zile calendaristice de la data depunerii.
Cererea se aduce la cunoștința președintelui Republicii Moldova de către prim-ministru. La rândul său, șeful statului, prin decret, ia act de cererea de demisie din funcția de membru al Guvernului.
Amintim că anunțul despre demisia ministrului Finanțelor, Petru Rotaru, a fost făcut de premierul Dorin Recean. Într-o postare pe pagina sa de Facebook, premierul a scris că Petru Rotaru își va continua activitatea profesională în serviciul public la Banca Națională a Moldovei.
Totodată, guvernatoarea BNM, Anca Dragu, a înaintat Parlamentului propunerea de numire a lui Petru Rotaru în funcția de viceguvernator al BNM. Potrivit presei, în noua sa funcție, Petru Rotaru va avea un salariu lunar de peste 160.000 de lei, cu circa 45.000 de lei mai mult decât câștiga ca ministru al Finanțelor.
