„Sper că și dumneavoastră deja ați votat și ați decis soarta țării. (…) Mă simt fericit că am contribuit prin votul meu la o decizie importantă, la viitorul țării noastre. Îndemn toți cetățenii R. Moldova să vină la aceste alegeri, pentru că de noi astăzi depinde ce va fi în R. Moldova în următorii patru ani. Noi am avut o campanie electorală prin care ne-am străduit să vă informăm despre realitățile în Republica Moldova, despre planurile noastre și mereu v-am insuflat optimism”, a declarat Ion Chicu, transmite Ultimelestiri.md.
Politicianul a spus că a votat astăzi pentru ca statul nostru să se dezvolte, să avem presă independentă, pentru ca jurnaliștii să aibă posibilitatea de a informa și să aibă acces la informații de interes public, inclusiv de la organele de stat.
„Am votat pentru ca Gheorghe Gonța să-și poată continua activitatea și pentru ca presa să fie independentă și să asigure transparența tuturor lucrurilor publice din țară. La mulți ani Moldova”, a mai spus Ion Chicu.
Reamintim că astăzi, 20 octombrie, cetățenii Republicii Moldova cu drept de vot sunt așteptați la urne
pentru a alege președintele țării pentru următorul mandat de patru ani. Totodată, cetățenii sunt chemați să participe și la referendumul constituțional pentru a-și manifesta opțiunea față de perspectiva aderării țării noastre la Uniunea Europeană.
Alegătorii sunt așteptați la cele 2.219 secții de votare, dintre care 1.988 sunt deschise pe teritoriul Republicii Moldova, inclusiv 30 de secții pentru locuitorii din stânga Nistrului.
