Potrivit lui, o opțiune viabilă ar fi colaborarea cu Uzbekistan, o țară care furnizează anual un număr semnificativ de studenți, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
„Agenția de Investiții a propus pentru anul 2024, președinte al comisiei bilaterale moldo-uzbece fiind Vladimir Bolea, ca pe platforma acestei comisii, un punct de pe agendă să fie atragerea studenților. Această țară are 800 de mii de studenți anual, respectiv Uzbekistan nu poate absorbi acest număr. Tradițional, ei mergeau la Kiev. Respectiv, noi am fi următoarea destinație, dacă am lucra la acest capitol. Universitatea de Medicină și ULIM deja au studenți din această țară și ei ușor se acomodează”, a spus Ion Iordachi.
