După cum transmite Infotag, el acesta a declarat acest lucru luni seară, la postul de televiziune NordNews, transmite Ultimelestiri.md.
Răspunzând la întrebarea dacă Moldova poate adera la UE fără regiunea transnistreană, el a spus că acest lucru este posibil, dar nu este de dorit.
"Răspunsul scurt este: da, se poate, dar sperăm că n-o veţi face. Sperăm că aceste procese vor avea loc în paralel. În timp ce Moldova va negocia aderarea la UE, în acelaşi timp va lucra şi la reintegrarea ţării. Pentru că lucrăm cu Moldova în cadrul graniţelor ei recunoscute internaţional şi, prin urmare, cu regiunea transnistreană în componenţa ei", a spus diplomatul.
Totodată, el a subliniat că "Republica Moldova nu trebuie să devină ostatică în rezolvarea unei probleme destul de complexe".
"De aceea, nu excludem ca procesul de integrare în UE să se desfăşoare în mai multe etape", a explicat Mazeiks, menţionând că această chestiune va fi discutată în cadrul negocierilor dintre Chişinău şi Bruxelles.
Anterior, preşedinta Maia Sandu n-a exclus integrarea Moldovei în UE "în doi paşi – mai întâi malul drept, apoi cel stâng"
