Declarațiile au fost făcute în cadrul unui interviu în exclusivitate pentru „Cutia Neagră” de la TV8, transmite Ultimelestiri.md.
„Cred că ceea ce am văzut este că… și am făcut un fel de glumă, dar nu chiar, există ceva ca în vechile filme Star Wars – „Imperiul ripostează”. Și sunt oameni care au interese personale, care sunt în sistemul judiciar de mulți, mulți ani, care au învățat cum să îl facă să funcționeze pentru ei și care nu vor să renunțe la acest tip de privilegiu și poziție pe care le-au avut înainte, unele foarte corupte. Deci nu vom vedea vreodată o linie dreaptă în reforma judiciară și în verificarea vetting.
Cred că toți am presupus la început: da, așa va fi. Oamenii vor veni, vor fi verificați. Li se va spune fie că sunt curați și onești și că ar trebui să continue să lucreze, fie că pot aplica pentru un loc de muncă vacant. Sau nu sunt și nu mai sunt bineveniți să fie în sistemul judiciar. Cred că toți am subestimat că, desigur, oamenii care au putere și influență vor riposta, așa că vom continua să vedem asta. (…) Știu că a fost dezamăgitor pentru mulți oameni din Moldova care se așteptau cu fermitate ca acest lucru să fie rapid… din păcate, a luat mai mult timp decât ne-am dorit. Dar din nou, sunt încă optimist și Statele Unite nu au renunțat la acest proces”, a menționat Kent D. Logsdon.
Amintim că ambasadorul Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, Kent D. Logsdon, își încheie misiunea diplomatică în țara noastră. Acesta și-a început mandatul de ambasador la 28 decembrie 2021.
