Conform Infotag, acest lucru a fost declarat de ambasadorul Uniunii Europene în Moldova, Janis Mazeiks, transmite Ultimelestiri.md.
În cadrul unei emisiuni la postul TV8, Mazeiks a declarat miercuri că "mai este încă timp pentru a stabili un dialog cu malul stâng, pentru a explica cetăţenilor şi autorităţilor locale care locuiesc acolo avantajele integrării europene".
"Pentru noi, regiunea transnistreană este o parte integrantă a Republicii Moldova. Noi considerăm integrarea europeană a Republicii Moldova ca pe o singură ţară", a mai spus diplomatul.
Diplomatul a exprimat disponibilitatea Bruxelles-ului de a contribui la procesul de reintegrare a ţării, care ar trebui să meargă în paralel cu integrarea europeană.
"Este clar că formatul 5+2 nu funcţionează acum. Nu poate funcţiona în situaţia în care doi negociatori sunt în război. Dar dialogul cu regiunea transnistreană trebuie să continue. Sper că rolul Uniunii Europene în procesul de reintegrare va continua. Pentru că este important pentru noi ca standardele UE să fie aplicate în mod egal peste tot. Dacă oamenii de pe malul stâng vor să devină cetăţeni UE, ei se pot pregăti din timp pentru aplicarea standardelor europene", a subliniat Mazeiks.
De asemenea, el a subliniat necesitatea unui dialog cu Găgăuzia. În acest context, diplomatul european şi-a exprimat regretul faţă de demisia la Comrat a vicepreşedintelui Adunării Populare a Găgăuziei, Alexandru Tarnavski, care a pledat pentru stabilirea unui dialog între autorităţile locale şi cele centrale.
"Este o veste foarte dezamăgitoare pentru mine personal, deoarece domnul Tarnavschi a fost unul dintre cei care au promovat activ ideea de dialog între Chişinău şi Comrat. (…). Pe de o parte, există principiul autonomiei, care este foarte important pentru Uniunea Europeană, nu degeaba respectul pentru minorităţile naţionale este unul dintre criteriile pentru ţările candidate. Dar, în acelaşi timp, statul trebuie să fie capabil să funcţioneze ca un întreg. Iar acest dialog va fi în continuare necesar. Desigur, este alarmant faptul că autorităţile găgăuze se îndreaptă tot mai mult spre calea autoizolării. Sper că această decizie poate fi anulată", a declarat Mazeiks.
