În cadrul întrevederii, șefa statului a mulțumit președintelui interimar pentru sprijinul acordat R. Moldova și a menționat rezultatele colaborării dintre cele două state, transmite Ultimelestiri.md.
„Vizita Dumneavoastră, în această zi de sărbătoare, este o dovadă că relația dintre Republica Moldova și România nu este doar un parteneriat politic sau strategic – este o relație de suflet, bazată pe valori, pe limbă și istorie comună, pe ajutor reciproc. România este cel mai important partener al Republicii Moldova. Cel mai bun prieten. Cel mai puternic avocat. Umărul pe care ne sprijinim la greu și alături de care mergem înainte.
De-a lungul anilor, România ne-a fost mereu alături – cu sprijin concret, cu proiecte care îmbunătățesc viața oamenilor, cu o voce clară și fermă în susținerea parcursului nostru european. Împreună am construit drumuri, am renovat școli și grădinițe, am conectat rețele de energie și am investit în satele noastre”, a spus Maia Sandu.
În discursul său, președintele R. Moldova a menționat că România este „un partener de încredere în eforturile noastre de a deveni un stat modern, european”, iar dincolo de proiectele comune, „ne leagă o viziune pentru viitor”.
„Ne leagă dorința de a trăi în pace, în libertate, în democrație. Noi cunoaștem alternativa. Știm cum e să fii lipsit de frați și prieteni. Noi am trăit vremuri în care Moscova a vrut să ne șteargă identitatea, să ne omoare limba și cultura. Vremuri în care ne-au impus granițe artificiale, ne-au separat prin sârmă ghimpată, despărțind familii, prieteni, frați de surori. Vremuri în care ei au pretins că știu cine suntem, ce să gândim, cum să vorbim.
Astăzi, suntem aici dovedind că am rezistat. Că suntem mai puternici decât cei care au vrut să ne dezrădăcineze și să ne reducă la tăcere. Că suveranitatea aparține poporului, nu se dictează de la Moscova, nu se cumpără cu bani murdari”, a mai spus șefa statului.
Într-o adresare către Ilie Bolojan, Maia Sandu a afirmat că Republica Moldova și România trec, fiecare, prin momente dificile, însă „împreună, uniți sub steagul Uniunii Europene, vom fi mai puternici”.
„Vedem în jurul nostru tentative de destabilizare, atacuri hibride, corupție electorală. Ne confruntăm cu o propagandă agresivă, cu minciuni menite să ne divizeze și să slăbească încrederea oamenilor în democrație.
Trebuie să spunem clar: minciuna nu devine adevăr doar pentru că este repetată la nesfârșit. Libertatea de exprimare nu înseamnă dreptul de a manipula. Este datoria noastră să apărăm adevărul, să protejăm oamenii de minciuni și să ne asigurăm că dezbaterea democratică rămâne una onestă și bazată pe fapte, nu pe manipulare. Dar fiecare din aceste încercări sunt și un prilej de a ne sprijini reciproc și de a demonstra că, împreună, suntem mai puternici. Pentru că securitatea Republicii Moldova este și securitatea României, iar securitatea României este securitatea Republicii Moldova. Iar împreună, uniți sub steagul Uniunii Europene, vom fi și mai puternici”, a declarat președintele R. Moldova.
În finalul mesajul său, șefa statului a punctat că ea și Ilie Bolojan au o responsabilitate comună: „Să păstrăm pacea și libertatea, să asigurăm oamenilor un viitor sigur și prosper. Să le dăm încrederea că munca, speranțele și alegerile lor nu vor fi deturnate.
În fața provocărilor timpului nostru-fie că vorbim despre securitate, economie sau apărarea democrației-știm că putem conta unii pe alții. Prin solidaritate și acțiuni concrete, vom depăși obstacolele, vom proteja valorile noastre și vom construi un viitor stabil și prosper pentru toți cetățenii. Vă mulțumesc!”, a conchis Maia Sandu.
Citește și: Ilie Bolojan, la Chișinău: Anul 2025 este foarte important pentru ambele țări

Un comentariu
Pingback: Dorin Recean a discutat cu Ilie Bolojan despre parteneriatul moldo-român - Ultimele ştiri din Moldova