Potrivit agenţiei de presă Infotag, luni, în cadrul unui briefing, el a citat-o pe Sandu: "Cetăţenii noştri merită un preşedinte care nu se teme de dezbateri şi nu se ascunde de popor! Cetăţenii au dreptul să ştie ce a făcut preşedintele pentru ei în ultimii patru ani", transmite Ultimelestiri.md.
Printre alte întrebări adresate lui Sandu pentru dezbatere, Năstase a întrebat de ce aproape 80 la sută dintre moldoveni nu au încredere în instituţiile statului, crezând că alegerile vor fi fraudate, iar 70 la sută spun că sistemul judiciar nu a fost reformat, ci doar a schimbat mâinile, în condiţiile în care actuala guvernare a preluat controlul asupra schemelor de contrabandă cu gaze, electricitate, metale şi cereale?
"Dezbaterea publică este unul dintre beneficiile democraţiei. Ea aduce beneficii cetăţenilor pentru că ajută la propunerea de proiecte şi la dezbaterea lor. Ştiţi foarte bine că dezbaterile publice sunt o modalitate de a respecta drepturile cetăţenilor de a fi informaţi şi de a primi o relatare din partea oficialilor aleşi despre ceea ce au făcut sau nu au făcut", a spus Năstase.
Politicianul a spus că Moldova şi cetăţenii săi se află în faţa unei alegeri în cadrul unui referendum care vizează atingerea unui obiectiv strategic fundamental pentru noi toţi şi pentru generaţiile viitoare.
"Dar guvernarea l-a monopolizat şi l-a transformat într-un instrument politic şi de PR în interesul unei singure persoane – Maia Sandu – şi al partidului său de guvernământ, care au compromis vectorul european de dezvoltare după mai bine de trei ani de guvernare antipopulară, nedreptate, sărăcie şi exod din ţară", a spus Năstase.
Citește și: Cu tribuna la Președinție: Năstase o invită pe Maia Sandu la dezbateri
