„M-am bucurat să văd că tinerii sunt implicați și activi civic la ei în comunitate, le pasă de viitorul țării noastre și vor să contribuie la procesul de dezvoltare al Republicii Moldova”, a menționat ministrul de Externe, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit oficialului, în cadrul întrevederii, el și studenții au discutat despre avantajele integrării europene, dar și despre referendumul care va avea loc în această toamnă.
„Țara noastră are șansa unică de a merge pe calea democrației, a prosperității și a păcii”, a conchis Mihail Popșoi.
Ultimelestiri.md amintește că Curtea Constituțională (CC) a dat aviz pozitiv organizării referendumului republican constituțional privind aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Astfel, acesta ar urma să aibă loc pe data de 20 octombrie.
De menționat că Maia Sandu a anunțat că va candida la alegerile prezidențiale, care vor avea loc în toamnă, cel mai probabil în luna noiembrie. Deocamdată, însă, nu este clar dacă va reprezenta Partidul Acțiune și Solidaritate sau va fi un candidat independent.
Foto: Telegram/Mihail Popșoi
