Irina Vlah cere președintei să se implice în crearea unei spațiu sigur pentru cetățenii din Republica Moldova, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
„Exprim condoleanțe familiei tinerei de la Orhei. Din păcate, astăzi în Moldova nu ne putem simți în siguranță. Infracțiuni care îți răcesc sângele, se întâmplă din ce în ce mai des.
Vreau să mă adresez Maiei Sandu.
Luptați cu pensionarii. Aproape ați învins presa independentă. Dar în timp ce vă ocupați de aceasta, situația criminalității din Moldova a scăpat de sub control. Toată lumea înțelege că o creștere a criminalității este întotdeauna o consecință. Și motivul este că Guvernul este condus de prim-ministrul dumneavoastră, care astăzi se plimbă și împarte ziare de partid în loc să-și îndeplinească atribuțiile. Motivul este că sub conducerea dvs. nivelul sărăciei a crescut, iar dvs. dna Sandu, sunteți preocupată de interesele altor țări și nu vă pasă de problemele cetățenilor.
Trebuie să convocați imediat Consiliul Suprem de Securitate (CSS) și să propuneți măsuri urgente de combatere a criminalității”, a declarat ea într-o intervenție video pe rețelele de socializare.
„Trebuie să preluați personal controlul asupra anchetei privind uciderea tinerei din Orhei. Ajunge cu vorbele goale despre integrarea europeană și vremuri bune. Faceți oamenii să se simtă în siguranță, astfel încât părinții să nu se mai teamă pentru copiii lor. Implicați-vă în rezolvarea problemelor cetățenilor”, a mai adăugat Irina Vlah.
Solicitat de Ultimelestiri.md, șeful Cabinetului președintelui R. Moldova, Adrian Băluțel, a remarcat că cerința Irinei Vlah „este o mișcare josnică”.
„Politizarea unui subiect atât de sensibil și dureros este o mișcare josnică din partea Irinei Vlah. Informațiile despre mobilizarea poliției și instituțiilor au fost prezentate de Viorel Cernăuțean public și toată lumea poate judeca cum a acționat poliția.”
