Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Slusari a scris că la Florești a avut loc nunta PAS – Nichiforciuc, iar aceasta depășește toate liniile roșie, transmite Ultimelestiri.md.
„Europa azi a „triumfat” la Florești. Doamna Sandu, copiii de la grădiniță pot uita de schemele lui Nichiforciuc. Nunta PAS – Nichiforciuc a avut loc. Trebuie de menționat că colaci mirilor le-au adus doi consilieri de la Partidul Nostru. Felicitări și pentru tine, Renato Gheorghievici! Un președinte de la PAS, care a pierdut alegerile în satul lui, doi vice de la Respect Schemele, scuze, Respect Moldova și un vice de la formațiunea lui Usatîi. Așa arată formula de guvernare în acest raion”, a scris Slusari.
Fostul deputat a menționat că acest lucru întrece toate limite, iar guvernarea a făcut coaliție cu omul, care era în cârdășie cu Plahotniuc, Dodon și Șor.
„Pentru mine acest dezmăț depășește toate liniile roșii. Cei de la PAS au făcut coaliția cu omul, care era în cârdășie și cu Plahotniuc, și cu Dodon, și cu Șor, și care era responsabil de „prelucrarea” individuală a deputaților în perioada statului capturat, și pentru cimentarea alianței monstruoase PSRM – Șor la finalul mandatului Guvernului lui Chicu. Rușine puțin spus, nestimați reprezentanți ai PAS!”, a conchis Slusari.
Ultimelestiri.md amintește că această nu este singura coaliție pe care cei de la PAS a creat-o în consiliile raionale din R. Moldova. Pe 1 decembrie, consilierii raionali socialiști și cei din PAS din cadrul Consiliului Raional Dubăsari au format o altă coaliție compusă din 16 consilieri din cei 27.
