Asta după ce un cuplu din Căușeni a murit în propria mașină în drum spre casă, transmite Ultimelestiri.md.
„Ultima linie pe care regimul cu "guvernul" său incompetent și-a permis să o depășească a fost indiferența cinică, totală față de cetățenii Republicii Moldova. Toată lumea a fost lăsată de una singură în fața cataclismului natural, lăsându-i fără informare sistematică, care este vitală în astfel de condiții, dar și fără asistență de urgență. Oamenilor li s-a spus direct: puteți conta doar pe voi înșivă, guvernul nu vă va ajuta.
Într-un număr mare de localități, oamenii au rămas fără electricitate, cu drumurile blocate și fără posibilitatea de a scăpa din troienele formate din cauza viscolului. Ca urmare, mai multe persoane au avut parte de o moarte cumplită. Și nu excludem că s-ar putea să nu se fi prezentat toate informațiile în acest sens. Acestea sunt trecute sub tăcere și ascunse.
Din cauza incompetenței și lacunelor guvernului, oamenii mor! Cât de rău ar putea fi?”, a declarat Tauber.
Ultimelestiri.md amintește că două persoane au decedat într-un automobil blocat în nămeți. Cadavrele acestora au fost găsite azi-dimineață, în jurul orei 08:35, la intrarea în localitatea Coșcalia, raionul Căușeni.
Sora bărbatului a declarat că fratele ei împreună cu soția s-au pornit la ea pentru a-i aduce un telefon să poată suna în caz de urgență.
Totodată Serviciul de Urgență 112 a confirmat că a recepționat un apel de la cuplu.
Fiica și ginerele cuplului susțin că tragedia putea fi evitată, dacă autoritățile reacționau prompt.
De asemenea, un bărbat a fost depistat mort noaptea trecută, pe un traseu din raionul Criuleni.
În urma urgiei care a luat viața oamenilor, premierul Dorin Recean a cerut demisia șefului Serviciului de Urgență 112.
Cu declarații despre cazul de la Coșcalia a venit și ministrul de Interne, Adrian Efros, în cadrul unei conferințe de presă.
