„Uneori politica este un circ, dar uneori, când se referă nemijlocit la țara noastră, asta ne interesează, pentru că spre exemplu, atunci când prețurile cresc, nu este plăcut. – Dar vă interesați de felul în care lucrează Parlamentul nostru? Ce fac deputații noștri? – Nu voi minți, nu prea, pentru că suntem preocupați de cu totul alt ceva”, spune un tânăr, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tvn.md.
Cu toate acestea, sunt și tineri care spun că doar cunoscând legile și participând activ în cadrul scrutinelor și nu doar, putem asigura democrația în țara noastră.
„Cetățenii, toți oamenii trebuie să știe bazele jurisprudenței și funcționalității statului, pentru că asta le permite să înțeleagă mai bine cum funcționează statul cum poate interacționa societatea cu statul, cum are loc reglementarea comportamentului cetățenilor. Prin urmare, omul care cunoaște felul în care sunt create legile, cum acestea funcționează, poate, în mare măsură să se adapteze noilor legi”, spune Alexandr Moșinschi, student.
„Legea este norma care reglementează orice sferă a vieții, chiar și faptul că mergeți la magazin după pâine este o funcție reglementată de lege. Dacă vrei să trăiești în această țară, vrei să înțelegi ce se întâmplă, vrei să te dezvolți sau să execuți nevoi de rutină, trebuie să cunoști legea. În primul rând este Parlamentul care răspunde de adoptarea, modificarea și alte acțiuni, dar în principiu este vorba despre cetățenii R.M. Parlamentul adoptă, votează, dar cerințele trebuie să parvină de la noi. Dacă noi vedem că legea este întocmită incorect și are lacune, cetățenii R.M. trebuie să acționeze asupra Parlamentului, în sensul bun al cuvântului, ca aceste legi să fie îmbunătățite”, a spus Timofei Gordinschi, student.
Educația civică precară și lipsa informațiilor accesibile privind structura și funcționarea instituțiilor guvernamentale contribuie la o cunoaștere limitată a drepturilor și responsabilităților civice.
În acest an, în mai multe școli din țară, se pilotează un nou modul – educația electorală, care este disciplină opțională ce extinde dezvoltarea culturii democratice. Experții care au elaborat curriculumul susțin că tinerii sunt mai apatici față de procesul electoral, iar educația electorală vine să-i responsabilizeze, ca ei să înțeleagă care este rolul alegătorului și importanța votului lor.
