Tânărul a declarat că trăiește un sentiment de mândrie și nu a putut rata șansa de a vota la aceste alegeri care sunt foarte importante, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tv8.md.
„Ar fi bine dacă reușim să intrăm în Uniunea Europeană, pentru toate privilegiile pe care le acordă țărilor aflate în UE. Asta o să ajute țara să se dezvolte mai rapid”, consideră David.
Băiatul a făcut o comparație între actualul scrutin la care participă și votul pe care l-a dat la alegerile ce s-au desfășurat în Elveția, cu precizarea că în calitate de cătățean elvețian a votat de acasă, primind buletinul prin poștă.
Reamintim că astăzi, 20 octombrie, cetățenii Republicii Moldova cu drept de vot sunt așteptați la urne pentru a alege președintele țării pentru următorul mandat de patru ani. Totodată, cetățenii sunt chemați să participe și la referendumul constituțional pentru a-și manifesta opțiunea față de perspectiva aderării țării noastre la Uniunea Europeană.
Alegătorii sunt așteptați la cele 2.219 secții de votare, dintre care 1.988 sunt deschise pe teritoriul Republicii Moldova, inclusiv 30 de secții pentru locuitorii din stânga Nistrului.
Până la ora 09:00, misiunea Promo-LEX a recepționat 173 de semnalări de incidente de la observatorii din teritoriu. Dintre acestea, 34 de incidente au fost verificate și confirmate.
Președintele CEC, Angelica Caraman a spus că până la ora 14:00, au votat peste 890.000 de alegători, ceea ce reprezintă peste 31%, din numărul totatl de cetățeni cu drept de vot.
