Vlah a scris pe pagina sa de Facebook că decizia CEC reprezintă „ultimul act dintr-un spectacol politic”, transmite Ultimelestiri.md.
„Partidul Republican „Inima Moldovei” a atenționat la fiecare etapă a acestui spectacol despre falsurile cu care s-a operat, despre abuzurile la care s-a recurs. Am făcut numeroase apeluri, arătând fărădelegile care se comiteau în raport cu noi, dar nu a urmat nici o reacție, nici o schimbare de atitudine, ceea ce încă o dată confirmă că în ultimele săptămâni s-a implementat un scenariu împotriva noastră cu roluri clar distribuite din timp”, a scris Vlah.
Ea a mai subliniat că partidul său nu se va lăsa „intimidat” și „redus la tăcere”.
„Vom continua lupta politică, pentru că o mulțime de oameni își leagă speranțele de viitor de noi. Iar cei care au implementat acest scenariu murdar împotriva noastră să nu își facă iluzii. Pentru fiecare abuz, pentru fiecare fărădelege vor răspunde. Crimele împotriva democrației, împotriva pluralismului politic, a libertății de exprimare, a libertății alegerii sunt extrem de grave și trebuie pedepsite așa cum prevede legea”, a mai scris Vlah.
Amintim că astăzi Comisia Electorală Centrală a decis excluderea candidaților Partidului „Inima Moldovei” din cursa electorală. Decizia vine după ce joi, 25 septembrie, Curtea de Apel Centru a admis solicitarea Ministerului Justiției și a aplicat măsura asiguratorie de restricție a activității Partidului „Inima Moldovei” pe perioada examinării cauzei civile până la pronunțarea hotărârii.
