„Sunt foarte deschis. Nu am făcut decât să ne exercităm atribuțiile funcționale, conform fișei de post. Voi depune orice mărturie care mi se va cere. Eu, prin ordinul rectorului, sunt desemnat periodic președinte al Comisiei de examinare la două specialități: medicină de urgență și anestezie și terapie intensivă. Semnătura mea apare pe diplome în această calitate, ca președinte al Comisiei. (…) Președintele Comisiei semnează diplomele alături de rector, decan și membrii Comisiei de examinare. Președintele Comisiei de examinare nu este responsabil de validarea prezenței studenților pe parcursul anilor de studii”, declară Adrian Belîi, transmite Ultimelestiri.md.
Amintim că, astăzi, g4media.ro a publicat un articol și documente din care rezultă că Emil Ceban, actualul ministru al Sănătății în Republica Moldova, ar fi semnat, în fosta sa calitate de rector, diplomele de rezidențiat ale unor medici moldoveni despre care procurorii români susțin că au fost obținute fraudulos.
Din documentele publicate de presa română rezultă că și deputatul PAS Adrian Belîi, profesor la Universitatea de Medicină din Chișinău, și-a pus semnătura pe acele diplome.
Parchetul General de la București îi acuză pe câțiva medici care activează în România că ar fi obținut prin fraudă diplomele emise la USMF din Chișinău, având în vedere că ei lucrau cu normă întreagă în România în perioada în care ar fi trebuit să fie prezenți fizic în Republica Moldova, la rezidențiat.
