Datorită programului de Granturi în domeniul culturii „Kusanone”, oferit de Guvernul Japoniei, în valoare de peste 70.800 de dolari SUA, Biblioteca USM va avea echipamente pentru scanarea cărților și gestionarea datelor (scanarea în format A2, A3, computere, server, surse de alimentare energetică neîntreruptibilă), transmite Ultimelestiri.md.
La evenimentul de inaugurare au fost prezenți rectorul USM, Igor Șarov, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Japoniei în Republica Moldova, E.S. Yamada Yoichiro, prorectorul pentru digitalizare a USM, Sergiu Corlat și șefa Bibliotecii USM, Lilia Dogoter.
Ambasadorul Japoniei în Republica Moldova, E.S. Yamada Yoichiro a menționat: „Am auzit multe despre excelența profesorilor moldoveni și genialitatea studenților acestora, sunt bucuros și mândru că Japonia a putut contribui la digitalizarea Universității de Stat din Moldova, care este emblema cercetărilor academice și a învățământului superior din Republica Moldova. Sper că cooperarea interuniversitară Japonia – Republica Moldova va spori și se va extinde pe măsură ce țara se apropie de Uniunea Europeană”.
La rândul său, rectorul USM, Igor Șarov a mulțumit Guvernului nipon și Ambasadei Japoniei la Chișinău pentru încrederea în capacitatea USM de a dezvolta Proiectul de digitalizare, ce vine să complementeze și să arate rolul universității noastre într-o lume a dezvoltării și a digitalizării.
