Corespondentul NewsMaker, Nicolai Paholnițchi, care a transmis în direct atmosfera de la Varnița, în timpul alegerilor prezidențiale și referendumului constituțional, a discutat cu persoane din regiunea transnistreană care și-au exercitat dreptul la vot despre așteptările pe care le au după aceste scrutine, transmite Ultimelestiri.md.
„Ori noi suntem oameni civilizați și ne ducem în Europa, ori noi suntem în războiul care ne așteaptă. (…) Așteptăm să treacă acest referendum și să ne unim cu țara-mamă. Alte așteptări nu avem. Noi și așa trăim în Transnistria ca în плен (în trad.: captivitate)”, a spus un bărbat.
„Este necesar ca Moldova să trăiască, să prospere. Astăzi, eu văd doar declin aici, de aceea vreau să schimb ceva. (…) Așteptarea este să avem pace în toată lumea”, a spus un alt bărbat.
„Ca să se schimbe viața, ca să schimbe spre bine. Ca să ne acorde și nouă, pensionarilor, atenție, să se facă drumurile în Moldova și, în general, să trăim bine și vesel. (…) Să fie pace pe pământ, să oprească acest război, să nu moară oamenii”, a menționat o femeie.
„Nu am niciun fel de așteptări pentru că și Maia Sandu, și așa-zisa opoziție sunt aceiași. Eu particip pentru a strica buletinul de vot. În primul rând, pentru a-mi explica mie însumi că nimic nu se va schimba și voi avea conștiința curată că n-am ales pe niciunul dintre acești așa-ziși candidați”, a mai comunicat un bărbat.
Precizăm că, pe 20 octombrie, în Republica Moldova au loc alegeri pentru funcția de președinte și referendumul constituțional cu privire la aderarea la UE.
Pentru locuitorii din regiunea transnistreană au fost deschise 30 de secții de votare pe malul drept al Nistrului.
