Din nefericire, cuplul așa și nu a ajuns la sora bărbatului, găsindu-și sfârșitul în automobilul blocat în zăpadă, transmite Ultimelestiri.md.
Rudele celor decedați au povestit în cadrul emisiunii „Femeile nu tac” cu Adrian Prodan despre tragedie, dar și cine se face vinovat de moartea cuplului.
„Pe la orele 11:00-12:00, ei au rămas blocați în zăpadă. Eu tot îi sunam și plângeam, dar sora mă calma. El a ieșit afară cu lopata, dar surorii i s-a făcut rău și el a venit lângă ea înapoi.
Eu le-am spus să sune la 112, iar acolo le-au spus să sune la cei cu drumurile din Căușeni, dar acolo nu răspundea nimeni. Mai apoi iar au sunat la 112, sunau în șir și nu dădeau de capăt. Ginerele concubinului surorii a fost la ei cu calul și a vrut câte unul să-i ia de acolo, dar surorii îi era foarte rău și nu putea ieși din mașină. Ginerele a zis să îl ia măcar pe el, dar el a zis că nu o va lăsa pe Maria singură.
Ultima oară nici nu mai țin minte când am vorbit. Când s-a descărcat telefonul lor, aveam o presimțire. Am început a plânge și mă gândeam că nu mai sunt în viață.
Ei au fost găsiți a doua zi, luni, pe la 10:00-11:00. De duminică și până luni chiar nu puteau fi salvați? Niște criminali i-au lăsat acolo să moară.
I-a scos morți ginerele, Poliția nici nu a vrut să se apropie. Au zis că e mortul lor și să-i scoată. Nimeni un cuvânt nu ne-a spus, nimeni nu ne-a explicat ce s-a întâmplat”, a povestit sora victimei.
Femeia consideră că cei de la putere sunt de vină: „De vină sunt ăștia din Parlament, Serviciul 112, Administrația de Stat a Drumurilor, salvatorii”.
Nepoata victimei a mărturisit în cadrul interviului că a sunat și ea la 112: „Mi-au zis să așteptăm că este multă lume. Am sunat și la ASD, dar îmi ziceau să așteptăm. Nimeni nu și-a dat străduința să ajungă la ei. Au lăsat doi pensionari să moară, oameni fără inimă. De vină e Serviciul 112, ei trebuiau să trimită informația mai departe, nici Poliția nu știa despre ei. Cei care nu și-au făcut lucrul trebuie să fie pedepsiți”.
Potrivit expertizei, cei doi au murit din cauza intoxicației cu gaze.
Familia spune că a luat un credit bancar pentru a o înmormânta pe soră.
Ultimelestiri.md amintește că două persoane au decedat într-un automobil blocat în nămeți. Cadavrele acestora au fost găsite luni dimineață, în jurul orei 08:35, la intrarea în localitatea Coșcalia, raionul Căușeni.
Sora bărbatului a declarat că fratele ei împreună cu soția s-au pornit la ea pentru a-i aduce un telefon ca să poată suna în caz de urgență.
Totodată, Serviciul de Urgență 112 a confirmat că a recepționat un apel din partea cuplului.
Fiica și ginerele cuplului susțin că tragedia putea fi evitată dacă autoritățile reacționau prompt.
În urma urgiei care a luat viața oamenilor, premierul Dorin Recean a cerut demisia șefului Serviciului de Urgență 112.
Cu declarații despre cazul de la Coșcalia a venit și ministrul de Interne, Adrian Efros, în cadrul unei conferințe de presă.
