Iar inspectorii de patrulare au fost la datorie, pentru a menține securitatea circulației rutiere, dar și pentru a verifica dacă mașinile sunt echipate corespunzător. Unii șoferi s-au ales cu amenzi. Pentru copii însă această ninsoare a fost un motiv în plus de bucurie. Aceștia au profitat de ocazie și au mers la săniuș, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Moldova1.md.
La Soroca, șoferii care veneau din localitățile rurale, ne-au spus că pe unele porțiuni de drum s-a circulat cu dificultate.
VOX: „Se circula normal, în condiții de iarna, încetișor, după cum am fost avertizați, să avem combustibil, sa fim atenți.”
Inspectorii de patrulate au verificat ca toate echipajele de transport să fie asigurate conform condițiilor meteorologice. Aceștia au depistat și un șofer care avea mașina fără cauciucuri de iarnă.
„Suntem de la orele 6:30 pe traseele locale și naționale. Până la moment careva impedimente, drumuri ori automobile blocate nu sunt, se circulă fără dificultăți, utilajele de deszăpezire activeaza la maxim și, totodată, verificăm șoferii să fie echipați corespunzător”, a precizat inspectorul de patrulare Shergei Pocitaru.
Iar la Bălți, șoferii s-au pregătit din timp pentru vremea rea.
VOX: „Este dificil, dar poate că acesta e specificul iernii, că nu ne așteptăm la așa ceva, ne deprindem cu timpul cald, dar asta e situația la moment, ne descurcăm. Preventiv, mi-am echipat mașina de iarnă.”
„Până ce nu am văzut nicio mașină de deszăpezit, dar se poate de mers”. „Eu vin de la Florești acuma și pe drum e mai rău. N-ar fi rău să mai împrăștie niște nisip, ca să se topească zăpada, sau să o curețe.”
Dacă ninsoarea a dat bătăi de cap șoferilor, copiii, în schimb, s-au bucurat și au ieșit la săniuș.
VOX: „Tare mult am așteptat sa ningă, că la noi în Moldova practic nu ninge și tare suntem bucuroși când ninge și putem ieși afara cu sania. Ne batem cu bulgări, facem babă de zăpadă, facem îngeri pe zăpadă și îi frumos tare afară.”
„Am așteptat foarte tare mult iarnă și sa ne dăm cu sania, e o atmosferă tare plăcută. Chiar dacă nu suntem copii, ne place mult și am ieșit la săniuș”.
Potrivit autorităților, lucrări de curățare și presurare a materialului antiderapant se desfășoară pe toate traseele naționale, regionale și locale, dar mai intensiv în zona de nord a țării.
