„Focul l-am aprins de dimineață, de la jumătate la opt, pentru că este frig. Iarna asta mi-am adus lemne, 10.000 iaca am dat pe lemnele acestea. Cu lemne până seara, punem câte un lemn ca să fie cald, vin nepoții și trebuie să fie cald”, a mărturisit un bărbat, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md.
În timp ce unii au fost conectați la gaz, costurile mari îi determină să revină la metodele tradiționale de încălzire — focul în sobă.
„Băieții mi-au pus gaz, dar mi-a venit factura și este tare scump. 1.600 de lei a venit pentru o lună de zile. – Da, dar nu puteți și fără foc. – Da, dar facem și cu lemne, mai facem economie, facem așa normal ca să fie cald. Acum mai mult merge, pentru că este ger.”
Oamenii spun că focul este aprins încă de dimineață, pentru a menține căldura în locuințe pe tot parcursul zilei.
„O dată fac focul și tot pun câte olecuță, până se face jăratic, apoi iar pun câte un lemn și iar se aprinde, apoi este normal în casă, mai am și peleți, peleții și mai mult țin.”
„Cum, facem și de două ori, și de trei ori pe zi, punem câte olecuță, dacă se încălzește și este bine.”
„Facem, cum să nu facem, dacă este frig. Noi suntem bătrâni”, au spus locuitorii.
În această perioadă, costurile pentru încălzirea locuințelor diferă în funcție de tipul de combustibil ales.
Meteorologii anunță pentru următoarele zile temperaturi scăzute, cu minime de până la minus 14 grade Celsius, pe timp de noapte.
![]()
