Biroul Național de Statistică a publicat cele mai recente date privind speranța de viață în Republica Moldova pentru anul 2022. Conform acestor date, durata medie de viață a crescut la 71,4 ani, înregistrând o creștere de 2,4 ani față de anul precedent și de 1,5 ani față de anul 2020. În plus, speranța de viață la naștere a fost de 67,1 ani pentru bărbați și de 75,7 ani pentru femei, femeile trăind, în medie, cu 8,6 ani mai mult decât bărbații, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tv8.md.
Această creștere a speranței de viață se datorează, în principal, reducerii ratei generale de mortalitate atât la bărbați, cât și la femei. De asemenea, în anul 2022, s-a înregistrat o „supramortalitate masculină” în cazul deceselor de până la un an, cu 9,6 decese la 1000 de născuți-vii pentru băieți, comparativ cu 8,4 decese la 1.000 de născuți-vii pentru fete.
Există mai multe teorii care explică de ce femeile au o speranță de viață mai mare decât bărbații. Una dintre acestea se referă la statura diferită a celor doi. Se sugerează că organismele mai mari sunt mai susceptibile la anomalii și pot suferi o deteriorare mai rapidă a organelor și sistemelor.
De asemenea, structura hormonală diferită poate juca un rol semnificativ. Estrogenul, prezent în mod predominant la femei, oferă o protecție cardiovasculară și poate contribui la o speranță de viață mai lungă.
Alte diferențe biologice și comportamentale între sexe, precum ritmul de dezvoltare a creierului și conexiunile sociale, pot, de asemenea, influența speranța de viață.
Cu toate acestea, există măsuri pe care bărbații le pot lua pentru a-și îmbunătăți șansele de a trăi mai mult și mai sănătos, cum ar fi menținerea unei greutăți optime, adoptarea unei diete echilibrate, exercițiul fizic regulat și evitarea obiceiurilor nocive precum fumatul și consumul excesiv de alcool. Este important ca toată lumea să adopte un stil de viață sănătos pentru a-și prelungi și îmbunătăți calitatea vieții.
