Șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, a declarat că tragedia a afectat profund întregul sistem polițienesc și a subliniat că instituția va continua să fie alături de familiile victimelor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md.
„Este dureros că, cu părere de rău, este ceva ce emoționează și societatea și întregul efectiv polițienesc, deoarece sunt colegii noștri. Noi ajungând în situațiile astea dureroase trebuie să avem grijă în continuare și de familii. Şoferul mijlocului de transport care a tamponat și din ceea ce vedem, și din imaginile video preliminare, a adormit, așa și declară că a adormit la volan, și a pierdut controlul mijlocului de transport, ceea ce a dus spre tamponarea către acești doi polițiști, care în acel moment exact documentau o contravenție în acea locație”, a declarat Viorel Cernăuțeanu.
Accidentul s-a produs pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca. Cei doi angajați ai Inspectoratului Național de Patrulare se aflau pe acostament și documentau o abatere rutieră în momentul în care au fost loviți violent de un automobil de marca Volkswagen.
În urma impactului, polițiștii au suferit răni extrem de grave și au fost transportați de urgență la spital. Din nefericire, medicii nu au reușit să le salveze viața.
Ancheta pe acest caz continuă, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.
